"Historia białej róży" Norma Barretta

« Przejdź do czytelni

Pewnego dnia zgłosiła się do mojego męża pacjentka. Na pierwszej sesji, podczas  hipnozy zareagowała w nietypowy sposób i Phil zdecydował się odesłać ją do mnie na terapię. Poprosił, bym opowiedziała jej historię białej róży.

Kiedy kupiliśmy dom, zarówno budynek, jak i ogród wymagał całkowitej renowacji. Tylko jedna ściana miała pozostać nienaruszona. W ogrodzie, choć pełnym chwastów i zapomnienia, rósł piękny, dwudziestoletni krzak białej róży. Róże jak wiadomo, mogą przetrwać wiele lat… W Anglii są ogrody, gdzie pięknie kwitną nawet dwustuletnie rośliny. Chcieliśmy zachować tę różę, aby po przebudowie domu, róża rosła pod oknem sypialni.

Wyraźnie i stanowczo poleciliśmy ekipie budowlanej, aby troskliwie chronili krzak róży. Sami musieliśmy w tym czasie wyjechać za granicę na dwa miesiące.

Kiedy wróciliśmy, zastaliśmy w ogrodzie dwutonową górę gruzu. Jej wierzchołek był dokładnie ponad miejscem, gdzie rosła jedyna roślina, jaką chcieliśmy ochronić i zachować. Wściekliśmy się. Powiedziałam kierownikowi budowy, że zniszczyli jedną, jedyną rzecz, która była dla mnie tak ważna. Kierownik budowy powiedział, że w zamian za tę różę, zasadzi dziesięć nowych róż. „Nic nie rozumiesz” powiedziałam - „tamta róża miała piękne kwiaty a nowe potrzebują na to wiele czasu.”

Po dwóch latach dom był wykończony a ogród pełen nowo zasadzonych roślin. Pewnego dnia przy pielęgnowaniu jednej z nich, przypadkowo okazało się, że korzenie tamtej białej róży przetrwały, zachowały się i po troskliwej opiece, róża odbiła, wypuściła zielone gałązki i listki a teraz pięknie kwitnie, najpiękniej w całym ogrodzie.

Kiedy opowiadałam o róży, pacjentka zapytała „skąd wiedziałaś co mi się stało?”

Nie wiedziałam.

Po tygodniu pacjentka przysyła kartkę z różą i napisała „Zdałam sobie sprawę, że gwałt był tylko jednym z wielu doświadczeń. Jeśli nie umieściłabym go w archiwum mojego życia, to w przyszłości nigdy bym nie mogła zakwitnąć. Zostawiam to w swoim archiwum a Wam posyłam kartkę z różą. Nie mogłam znaleźć białej, to przysyłam różową.”

 

 

Fragment warsztatu "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" - Łódź, 9-10.10.2009.

NORMA BARRETTA

Psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka od ponad 50 lat. U Johna Grindera, Richarda Bandlera, Leslie Cameron-Bandler i Judith de Lozier uczyła się NLP. Uczennica M. H. Ericksona.  W Polsce, wraz z mężem Phillem przeprowadzili warsztat "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" (9-10.10.2009, ) oraz "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" (7-8.10.2011). W 2015 odbył się w Polsce warsztat "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii".