" Jak zdać egzamin?" Dirk Revenstorf

« Przejdź do czytelni

   Pewnego dnia przeszedł do mnie student. Za trzy dni miał mieć bardzo ważny egzamin. Było to jego ostatnie podejście i jeśli nie udałoby mu się go zdać, nie mógłby już go poprawić. Był zdesperowany. Mieliśmy tylko godzinę, ale powiedziałem „dobrze, spróbujmy”.

   Dokonaliśmy regresji i pacjent przypomniał sobie moment, kiedy był z siebie dumny. Przypomniał sobie sytuację, gdy miał osiem lat i był zastępcą bramkarzem.

   Główny bramkarz był chory i nikt nie wierzył, że da sobie radę, ponieważ był mały i niski. Udało mu się obronić bramkę i wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem.

   Przetransferował tę dumę na sytuację egzaminacyjną. Powiedziałem mu „Pójdziesz na egzamin prawie jak automat. Całkiem się skoncentrujesz na egzaminie.” Nauczyłem go też autohipnozy – pacjent miał na dłoni bardzo ważny dla niego pierścień.

   Powiedziałem – „kiedy tylko wejdziesz do pomieszczenia, gdzie będzie egzamin i przejdziesz za biurko ochroniarza, automatycznie spojrzysz na pierścień i wpadniesz w trans z  otwartymi oczami. Wejdziesz po schodach, skręcisz w prawo, w lewo, usiądziesz, napiszesz egzamin i poczujesz dumę ośmiolatka.”

   Później powiedział, że zrobił to bez wahania i bez odwlekania, do czego miał wcześniej skłonność. Nie czuł lęku przed egzaminami, a  jego oceny poprawiły się.


Fragment warsztatu „Sugestia posthipnotyczna w psychoterapii- V Europejski Kongres Ericksonowski, Kraków, 12-15.06.2014.

DIRK REVENSTORF

   Prof. psychologii klinicznej. Pracuje na Uniwersytecie w Tübingen (Niemcy). Specjalizuje się w hipnoterapii i terapii par. Posiada również wykształcenie w terapii Gestalt i technikach pracy z ciałem. W latach 1984-2009 pełnił funkcje członkowskie w Zarządzie Erickson Gesellschaft Klinische Hypnose, a także w Landes- und Bundes-PK. Był Członkiem Założycielem Deutsch-Chinesischen Akademie für Psychotherapie (Niemiecko-Chińska Akademia Psychoterapii).

   Jest autorem 18 książek i 200 publikacji naukowych.
Wykładowca podczas V Europejskiego Kongresu Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.

www.meg-tuebingen.de, www.paartherapie-akademie.de