"Jaki jest sens życia?" Norma Barretta

« Przejdź do czytelni

   Pewnego razu poszukiwacz udał się na wyprawę w Himalaje. Słyszał, że na najwyższym szczycie  mieszka najmądrzejszy guru na świecie. Mężczyzna wyruszył na trudną, mozolną wyprawę, aby dowiedzieć się, jaki jest sens życia.

    Podróżował przez wiele dni w wielkim mrozie, wietrze i śniegu.  Odczuwał głód, pragnienie, potykał się, ale dążył uparcie do celu. Gdy był już na skraju wyczerpania, podnosił wzrok i widział, że jest już naprawdę blisko, więc kontynuował wędrówkę.

    Wreszcie, po wielu dniach trudnej podróży, poszukiwacz dotarł na szczyt. Była tam jaskinia, a wewnątrz jaskini żarzył się mały płomień. Mężczyzna nie miał już siły iść. Jego ubranie było w strzępach, a on sam ledwo przeczołgał się do ognia. Kiedy podszedł bliżej, zobaczył cień osoby siedzącej w pozycji lotosu. Mężczyzna ogrzał się przy ogniu, chwilę odpoczął i powiedział:

       „Wielki nauczycielu, jaki jestem szczęśliwy, że Cię znalazłem. Podróżowałem wiele dni, aby z Toba porozmawiać. Szedłem w mrozie, śniegu i wietrze. Bywałem głodny i spragniony.  Przyszedłem, żeby zadać Ci jedno pytanie. Jakie jest znaczenie życia? Jaki jest sens życia? Stary Tybetańczyk siedział i milczał. Po bardzo długim czasie, odpowiedział „Życie nie ma sensu”.

    W tym momencie wędrowiec poczuł wściekłość – „ Jak to?! Chwileczkę. Podróżowałem tutaj przez wiele tygodni, powziąłem taki wysiłek, przychodzę do Ciebie, tylko po to, żebyś mi powiedział, że życie nie ma sensu?”  Guru spojrzał na mężczyznę popatrzył, pomyślał i mówi „no to może ma sens”. 

    Życie nie ma żadnego sensu z wyjątkiem tego sensu, jaki my mu nadajemy. Czasami ludzie spierają się ze mną, co do tego. Czasami, kiedy mówię to pacjentom, bardzo ich to niepokoi. Tak naprawdę rzecz nie tkwi w tym, co robi nam świat, tylko w tym, jak my na to odpowiadamy.

    Życie to robota typu zrób to sam.

 

 

Fragment warsztatu "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii"  -  Łódź, 20-21.11.2015.

NORMA BARRETTA

Psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka od ponad 50 lat. U Johna Grindera, Richarda Bandlera, Leslie Cameron-Bandler i Judith de Lozier uczyła się NLP. Uczennica M. H. Ericksona.  W Polsce, wraz z mężem Phillem przeprowadzili warsztat "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" (9-10.10.2009, ) oraz "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" (7-8.10.2011). W 2015 odbył się w Polsce warsztat "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii".