"Lęk przed egzaminami" Eric Greenleaf

« Przejdź do czytelni

   Spotkałem kiedyś kobietę, która bała się podchodzić do egzaminów. Spytałem jej, czy lubi sport. Powiedziała, że uwielbia pływać, kiedyś była sprinterką i brała udział w zawodach pływackich. Była dumna, że dobrze jej szło.

   Powiedziałem jej, że ten sport wymaga rywalizacji i współzawodnictwa. Spytałem, jak sobie radziła, kiedy widziała, że zostały  jej trzy ruchy ciała do końca wyścigu, a widziała, że jest z tyłu za innymi.

   Pacjentka stwierdziła, że wtedy bardziej się stara, mocniej odpycha się, wkłada więcej siły w każdy ruch.  

   Powiedziałem jej - "Kiedy wejdziesz do sali, gdzie będzie egzamin, wyobraź sobie, że stoisz w bloku startowym i przygotowujesz się do startu.”  Stwierdziła, że wie jak to zrobić, a potem zdała egzamin.

 „ Egzaminy są jak pływanie. Myślimy, że podczas egzaminu chodzi o to, ile wiemy, ale to nieprawda. Musisz współzawodniczyć z innymi, aby dopłynąć do brzegu jako pierwsza."

W pracy terapeutycznej trzeba w jak najlepszy sposób spożytkować  zasoby pacjenta.


Fragment warsztatu Betty Alice Erickson i Erica Greenleafa "Hipnoza ericksonowska. Historie i opowieści" - V Europejski Kongres Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.

ERIC GREENLEAF

   Dyrektor i założyciel Instytutu Ericksonowskiego w Bay Area (USA). Od ponad czterdziestu lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów i wykładów oraz publikacjami na temat hipnoterapii. Jedna z jego znanych książek nosi tyłuł: "The Problem of Evil: Ancient Dilemmas and Modern Therapy", ukazała się w 2000r. Niepowtarzalny styl pisarski i rozległe tło ukazują hipnozę, jako metodę która może polepszać życie i pomagać w pokonywaniu przeszkód. Hipnoza w jego książkach jest czymś, co musi być doświadczane, aby mogło być zrozumiane.  Jedną ze specjalności Dr. Greenleaf'a jest ułatwienie komunikacji między świadomym i nieświadomym umysłem - umożliwienie ludziom korzystania z obu tych aspektów w codziennym życiu.
   Większość hipnoterapeutów uznaje Dr. Greenleaf'a za jednego z najważniejszych  nauczycieli hipnozy na świecie. Dr Milton Erickson nominował dr Greenleafa do otrzymania "The first Milton H. Erickson Award of Scientific Excellence for Writing in Hypnosis" (pierwszej Nagrody Milton H. Erickson'a za osiągnięcia pisarskie na temat hipnozy). Dr Greenleaf praktykuje w San Francisco Bay Area (CA) oraz w  Albany (NY).
   W Polsce na zaproszenie PIE, prowadził warsztat "Rozwiązywanie nieznanych problemów - marzenia senne i symbole w psychoterapii", Łódź 24-25.05.1996.
Wykładowca podczas V Europejskiego Kongresu Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.