"Nic nie zastąpi doświadczenia" Norma Barretta

« Przejdź do czytelni

    Jest pewna cudowna historia o Napoleonie w czasach wojny. 

    Napoleon walczył w Rosji.  Było bardzo zimno i został oddzielony od swoich żołnierzy. Uciekał przed Kozakami, którzy go ścigali. Znalazł się na małym placyku, skąd nie było ucieczki. Wbiegł do pewnego domu, należącego do kuśnierza.

    Kuśnierz poznał Napoleona i  się przestraszył.  Napoleon powiedział: „schowaj mnie, schowaj, Kozacy nadchodzą.” Kuśnierz bał się Kozaków i trochę bał się Napoleona, więc schował mężczyznę pod stosem futer w kącie sklepu. Właśnie wtedy do sklepu wparowali Kozacy.

    Spytali – „Widziałeś Napoleona?”. Kuśnierz spytał „a Wy go tu widzicie?”. Rozejrzeli się, zajrzeli w każdy kąt. Dźgnęli kilka razy w futra swoimi bagnetami. Kuśnierz naprawdę się bał. W końcu poddali się i wyszli. Wtedy kuśnierz ściągnął futra, a Napoleon wstał.

    W tym momencie żołnierze Napoleona weszli do chaty. Napoleon bardzo się ucieszył, że zobaczył swoich ludzi. Kuśnierz zapytał „Cesarzu, wielki cesarzu, mam pytanie.” Napoleon na to „tak?”. – „Wielki Cesarzu, jakie to uczucie, znaleźć się tak blisko śmierci?”.

    Napoleon na to „Weźcie tego człowieka, zawiążcie mu oczy, postawcie pod ścianą i wezwijcie pluton egzekucyjny.” Kuśnierz zdumiał się, zmieszał… nie rozumiał, co się działo. Właśnie ocalił życie człowiekowi, a spotyka go taka nagroda.

    W tym momencie usłyszał, że pluton egzekucyjny jest na miejscu i zaraz będą strzelać. Napoleon pyta „Gotowi?”, „Cel”… a potem usłyszał kroki. Napoleon zdarł opaskę z oczu  mężczyzny i mówi „teraz już wiesz… nic nie zastąpi doświadczenia”.

    Doświadczenia nie da się przekazać i nie da się niczym zastąpić. Niczego tak naprawdę nie możemy wiedzieć dopóki tego nie doświadczymy.

 

 

Fragment warsztatu "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" - Łódź, 7-8.10.2011.

NORMA BARRETTA

Psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka od ponad 50 lat. U Johna Grindera, Richarda Bandlera, Leslie Cameron-Bandler i Judith de Lozier uczyła się NLP. Uczennica M. H. Ericksona.  W Polsce, wraz z mężem Phillem przeprowadzili warsztat "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" (9-10.10.2009, ) oraz "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" (7-8.10.2011). W 2015 odbył się w Polsce warsztat "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii".