"Odwaga, by powiedzieć nie" - Norma Barretta

« Przejdź do czytelni

   Historia dotyczy Leo Buscaglia, profesora z Uniwersytetu Południowo-Kalifornijskiego. Jest to jedna z najcudowniejszych osób, jakie było mi dane spotkać.

    Kiedy Leo miał dziewiętnaście lat, jego wujek umarł i zostawił każdemu z dzieci określoną sumę pieniędzy. Miał tylko jedno zastrzeżenie - pieniądze miały być wydane na naukę.

    Leo postanowił, że swoją część spadku wykorzysta, żeby pojechać do Paryża i studiować u Jean Paul Sartre. Mama powiedziała „Wujek, nie to miał na myśli. Wujek uważał, że powinieneś studiować tutaj, na to są pieniądze”.  Leo powiedział – „nie mamo, wujek tego nie powiedział. Powiedział, że to jest na naukę, a ja chcę się uczyć w Paryżu.

Leo miał odwagę powiedzieć „nie” swojej mamie.

    Mama stwierdziła - „no cóż... jeśli zdecydujesz się teraz wyjechać, nie możesz wrócić.  Możesz tu przyjechać, ale  jako gość”. Innymi słowy – „Chcesz być niezależny? Bądź, ale nie wracaj do mnie z płaczem.”

    Leo rzeczywiście pojechał do Paryża. Miał dużo pieniędzy, więc wynajął mieszkanie. Studiował, ale oprócz kosztów związanych z nauką, miał wiele innych wydatków - dobre jedzenie i mnóstwo przyjaciół, którzy chętnie korzystali z jego szczodrości.

    Po pewnym czasie pieniądze się skończyły, więc wysłał telegram do mamy „Mamo! Głoduję! Kocham Cię.”. Przyszła odpowiedź : „Drogi Leo. Głoduj. Kocham Cię. Mama”.

    Lata później – Leo, szanowany, uznany profesor, poważany w społeczności akademickiej, uznany autor wielu publikacji rozmawiał z mamą.          – „Mamo, pamiętasz mój pobyt w  Paryżu i ten telegram, jaki od Ciebie dostałem?”. Mama odpowiedziała wtedy – „oj Felicio, to była najtrudniejsza rzecz, jaką musiałam zrobić w życiu. O ile łatwiej byłoby mi wysłać Ci pieniądze. Gdybym wtedy to zrobiła, nie byłoby teraz koło mnie tego mężczyzny, który tu siedzi.”

Mama miała odwagę powiedzieć „nie”.  Zachęcam – miejcie odwagę, żeby mówić „nie”.

 

 

Fragment warsztatu "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii"  -  Łódź, 20-21.11.2015.

NORMA BARRETTA

Psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka od ponad 50 lat. U Johna Grindera, Richarda Bandlera, Leslie Cameron-Bandler i Judith de Lozier uczyła się NLP. Uczennica M. H. Ericksona.  W Polsce, wraz z mężem Phillem przeprowadzili warsztat "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" (9-10.10.2009, ) oraz "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" (7-8.10.2011). W 2015 odbył się w Polsce warsztat "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii".