"Pomocne idee w terapii pary" Norma Barretta

« Przejdź do czytelni

a) Twórz doświadczenia

Ludzie opowiadają, że pewnego razu, podczas wyprawy na Moskwę, Napoleon znalazł się w opałach.  Gonili go Kozacy. Wpadł do wsi, a tam, jak to podczas srogiej zimy - dużo zakutanych w baranice chłopów. „Ukryjcie mnie”. Schowali go pod stertą szmat, ubrań i skór. Wpadli Kozacy. Są tu obcy? Nie. Nikt się to nie ukrywa? Nie. Nie wierzyli i dla pewności zaczęli dźgać bagnetami stertę, pod którą leżał Cesarz.

Na szczęście nie trafili, nic się nie stało. Kozacy odjechali, wrócili Francuzi. Jeden z oficerów zapytał „Cesarzu, jak to było, znaleźć się o włos o śmierci?” Kiedy Napoleon to usłyszał, odpowiedział „rozstrzelać tego człowieka a ja osobiście wydam komendę”. Zaprowadzono go przed pluton egzekucyjny, postawiono pod murem, założono opaskę na oczy, werble zaczęły grać.

Po długiej chwili Cesarz podszedł do oficera, zdjął mu opaskę i powiedział „Nic nie zastąpi doświadczenia”.

W terapii małżeństw rób ćwiczenia z parą.  Najpierw działaj – twórz doświadczenie. Jest to realizacją ericksonowskiego postulatu pracy terapeutycznej, przyspiesza zmiany. Ponadto,  daje większą równowagę w parze - mężczyźni są lepsi w działaniu, niż w mówieniu a większość psychoterapii jest niestety werbalna. W terapii par, w ćwiczeniach buduj doświadczenia wzajemnego odzwierciedlania się przez małżonków. Obserwuj pary w restauracji. Te, które się odzwierciedlają, są szczęśliwsze.

b) Obserwuj.
93 % informacji na jakie reagujemy, to informacje niewerbalne, dlatego obserwowanie jest takie ważne. Nie ma oporu, tylko brak elastyczności i kreatywności terapeuty. Pacjent angażuje się w inną przestrzeń niż ta, której chce terapeuta.

c) Twórz transowe doświadczenia, opowiadaj historie.

d) Bądź aktywny jako terapeuta. Podczas szkoleń zmieniaj swoje miejsce -  zobaczysz coś nowego,  poszerzysz swoją perspektywę.

e) Koncentruj się na możliwej lepszej przyszłości i na tym co teraz. Z przeszłości trzeba się uczyć ale nie trzeba w niej żyć.

 

 

Fragment warsztatu "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" - Łódź, 7-8.10.2011.

NORMA BARRETTA

Psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka od ponad 50 lat. U Johna Grindera, Richarda Bandlera, Leslie Cameron-Bandler i Judith de Lozier uczyła się NLP. Uczennica M. H. Ericksona.  W Polsce, wraz z mężem Phillem przeprowadzili warsztat "Psychosomatyka, psychoterapia i metafora" (9-10.10.2009, ) oraz "Transowy taniec - miłość, szacunek, i negocjacje w terapii par" (7-8.10.2011). W 2015 odbył się w Polsce warsztat "Rozwój osobisty terapeuty - proces indywiduacji i budowania autonomii w psychoterapii".