aktualności

IZA POŁOŃSKA

ambasadorką Fundacji PIE

więcej...

CHWILE WYTCHNIENIA

Zapraszamy do posłuchania profilaktycznych sesji terapeutycznych.

więcej...

REKOMENDACJE

Terapeuci rekomendowani przez  Instytut.

więcej...

FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 • Jak zapisać się na psychoterapię?

Na psychoterapię w Instytucie w Łodzi można zapisać się telefonicznie dzwoniąc pod numer 42 688 48 60 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 20.00. Konsultacje psychoterapeutyczne w Poznaniu odbywa się na ul. Mostowej 11, numer telefonu: 607 178 964 - Ewa Dyba lub 505 304 436 - Grażyna Skuza. (www.pie.poznan.pl)
Podczas rozmowy telefonicznej prosimy o krótki opis zgłoszenia, dzięki czemu możemy zaproponować  odpowiedniego specjalistę, a następnie ustalić termin wizyty. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą  ma charakter konsultacji, której celem jest m.in. ustalenie, czy dalsza terapia jest wskazana, w jakiej formie i jaki może być przybliżony czas trwania terapii. Po sesji można umówić się z terapeutą na kolejne spotkanie.

Listę terapeutów w innych miastach znajdą Państwo tutaj

 • Jakie rodzaje psychoterapii oferujemy?

Prowadzimy psychoterapię indywidualną osób dorosłych, małżeńską, par, rodzinną, terapię grupową. Instytut oferuje także możliwości udziału w róznych formach doświadczen i treningów, które wspierają proces zmian terapeutycznych.

 • Dla kogo psychoterapia indywidualna, małżeńska, par, rodzinna?

Psychoterapia indywidualna osób dorosłych wskazana jest w sytuacji zgłoszenia dotyczącego spraw osobistych.

Psychoterapia małżeńska lub par skierowana jest do osób, których zgłoszenie dotyczy relacji z partnerem lub partnerką.

Psychoterapia rodzinna zalecana jest gdy zgłoszenie dotyczy dzieci, młodzieży lub młodych osób dorosłych mieszkających z rodziną pochodzenia lub będących na jej utrzymaniu.

 • Dla kogo terapia grupowa, ustawienia systemowe oraz treningi?

- Grupy przeznaczone są dla osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe, lękowe, depresyjne, obsesyjno – kompulsywne, psychosomatyczne  oraz dla wszystkich zainteresowanych samorozwojem. Umożliwiają poszukiwanie nowych rozwiązań starych problemów, przyjrzenie się swoim relacjom z ludźmi, zredukowanie objawów choroby, głębsze poznanie siebie,  nawiązanie bliskich kontaktów, które mogą zaowocować współpracą z innymi, rozwijanie umiejętności lepszego radzenia sobie w rodzinie i pracy, poszukiwanie zasobów i źródła wsparcia w życiu.

- Ustawienia systemowe skierowane są dla wszystkich, którzy chcą poprawy w obszarze osobistych trudności psychologicznych, rozwiązywania problemów rodzinnych, partnerskich i małżeńskich, odkryć nowe możliwości w rozwoju osobistym, emocjonalnym i zawodowym, rozwiązać swoje problemy somatyczne (zmienić swoje myślenie o chorobie, lepiej zrozumieć swoje ciało, uzyskać lepszą harmonię procesów somatycznych i emocjonalnych)

- Treningi interpersonalne - przeznaczone dla każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem, wzbogacaniem umiejętności interpersonalnych lub przekraczaniem własnych ograniczeń w kontaktach z innymi ludźmi.

- Treningi Pracy z Ciałem - przeznaczone dla osób doświadczających ograniczeń w poruszaniu się (m.in. w wyniku chorób reumatycznych, SM, udarów, wylewów, stanów pourazowych), pragnących poruszać się w łatwiejszy, bardziej wydajny i wygodny sposób, chcących wzbogacić swój repertuar ruchowy i rozwinąć swój potencjał, szukających wytchnienia od bólu spowodowanego urazami, przeciążeniami, intensywnymi ćwiczeniami, długotrwałą chorobą, pragnących wzmocnić odpornościową i samoleczącą funkcję organizmu,  poszukujących nowych doświadczeń

 • W jakiego rodzaju sytuacjach pomagamy klientom indywidualnym?

Klientom indywidualnym pomagamy w radzeniu sobie między innymi z:

- objawami nerwicowymi
- depresją
- sytuacjami kryzysowymi
- skutkami nadmiernego stresu
- lękami, fobiami
- problemami emocjonalnymi
- bólami psychogennymi (migreny, bóle brzucha)

 • W jakiego rodzaju sytuacjach pomagamy małżeństwom, parom i rodzinom?

Pomagamy w radzeniu sobie między innymi z:

- problemami par i małżeństw
- konfliktami rodzinnymi
- problemami wychowawczymi
- psychologicznymi aspektami prokreacji i porodu
- trudnościami w procesie odżywiania się (anoreksja, bulimia)
- lękami egzaminacyjnymi i problemami w uczeniu się
- trudnościami okresu dojrzewania

 • Jak długo trwa psychoterapia?

Długość trwania psychoterapii jest bardzo zróżnicowana. Zależy od bardzo wielu czynników. Między innymi rodzaju rozpoznania, czasu trwania choroby oraz celów jakie pacjent chce w trakcie psychoterapii osiągnąć. Terapia krótkoterminowa trwa od kilku do kilkunastu sesji, ale czasami proces terapii wymaga kilku lat pracy.

 • Jak często odbywają się spotkania?

W przypadku terapii indywidualnej spotkania najczęściej odbywają się raz w tygodniu. W przypadku terapii małżeńskiej, par czy rodzinnej sesje mogą odbywać się raz na 2 tygodnie lub rzadziej, jeśli terapeuta uzna to za wystarczające w konkretnym przypadku.
Decyzja o częstotliwości spotkań jest podejmowana wspólnie z terapeutą na początku terapii.

 • Jaki jest koszt jednej sesji?

Koszt jednej sesji zarówno indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej w Instytucie w Łodzi wynosi od 100 do 130 zł. (50 minut). Informację szczegółową otrzymują Państwo podczas telefonicznego zgłoszenia. Koszt sesji jest ten sam niezależnie od tego, czy jest to sesja indywidualna czy małżeńska, par czy rodzinna.

 • Gdzie odbywają się spotkania terapeutyczne?

Spotkania terapeutyczne w Łodzi odbywają się w siedzibie Polskiego Instytutu Ericksonowskiego na ulicy Wioślarskiej 27 mapa dojazdu do PIE w Łodzi.

Instytut współpracuje także z terapeutami z całej Polski, których listę znajdą Państwo tutaj

 • W jakich godzinach odbywają się spotkania terapeutyczne?

Spotkania terapeutyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 20.00. Podczas zapisów telefonicznych proponujemy kilka wolnych terminów, aby klient  mógł wybrać dogodny dla siebie dzień i godzinę spotkania. Zazwyczaj udaje znaleźć się wolny termin w ciągu tygodnia- dwóch tygodni od daty zgłoszenia. Pacjenci przychodzą na konkretnie umówioną godzinę.

 • Kto prowadzi psychoterapię?

W Polskim Instytucie Ericksonowskim można korzystać z pomocy psychoterapeutów posiadających wykształcenie: psychologiczne, medyczne (psychiatry), pedagogiczne i logopedyczne. Wszyscy terapeuci pracujący w Instytucie posiadają specjalistyczne podyplomowe wykształcenie z zakresu psychoterapii. Są to osoby w większości posiadające certyfikat psychoterapeuty lub będące na drodze do jego uzyskania. Listę psychoterapeutów w innych miastach znajdą Państwo tutaj.