"Spożytkowanie" Eric Greenleaf

« Przejdź do czytelni

    Kiedy mój wnuk miał prawie cztery lata, musiał mieć operację przepukliny. Jedną ze strategii przy takiej operacji jest pozwolenie dziecku aby wyraziło swoje trudne emocje, takie jak na przykład strach. Inne podejście jest takie, aby dziecko dobrze się czuło z tym, co będzie się działo.

    Powiedzieliśmy wnukowi z uśmiechem i eksytacją - „Będziesz miał operację! Wszyscy pójdziemy do szpitala – Twoja mama, ja, cała rodzina i będziesz tam miał zabieg”.

    Mam cztery zdjęcia przygotowań do operacji. Pierwsze zdjęcie pokazuje chłopca ze swoją mamą w szpitalu, ma na uszach stetoskop i słucha bicia serca swojego misia. Na kolejnym leży w łóżku, a mama czyta mu ulubioną bajkę. Trzecie zdjęcie przedstawia sytuację, gdy mama całuje chłopca na dobranoc. Na czwartym zawożą go na zabieg czerwonym wózkiem a on ma na twarzy wielki uśmiech.

    W święto dziękczynienia udaliśmy się do mojego syna i jego żony. Mój wnuk biegał wtedy wesoły i widać było, że jest szczęśliwy. Kilka tygodni później sam miałem podobną operację.

Fragment warsztatu Betty Alice Erickson i Erica Greenleafa "Hipnoza ericksonowska. Historie i opowieści"  - V Europejski Kongres Ericksonowski, Kraków, 12-15.06.2014.

ERIC GREENLEAF

   Dyrektor i założyciel Instytutu Ericksonowskiego w Bay Area (USA). Od ponad czterdziestu lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów i wykładów oraz publikacjami na temat hipnoterapii. Jedna z jego znanych książek nosi tyłuł: "The Problem of Evil: Ancient Dilemmas and Modern Therapy", ukazała się w 2000r. Niepowtarzalny styl pisarski i rozległe tło ukazują hipnozę, jako metodę która może polepszać życie i pomagać w pokonywaniu przeszkód. Hipnoza w jego książkach jest czymś, co musi być doświadczane, aby mogło być zrozumiane.  Jedną ze specjalności Dr. Greenleaf'a jest ułatwienie komunikacji między świadomym i nieświadomym umysłem - umożliwienie ludziom korzystania z obu tych aspektów w codziennym życiu.
   Większość hipnoterapeutów uznaje Dr. Greenleaf'a za jednego z najważniejszych  nauczycieli hipnozy na świecie. Dr Milton Erickson nominował dr Greenleafa do otrzymania "The first Milton H. Erickson Award of Scientific Excellence for Writing in Hypnosis" (pierwszej Nagrody Milton H. Erickson'a za osiągnięcia pisarskie na temat hipnozy). Dr Greenleaf praktykuje w San Francisco Bay Area (CA) oraz w  Albany (NY).
   W Polsce na zaproszenie PIE, prowadził warsztat "Rozwiązywanie nieznanych problemów - marzenia senne i symbole w psychoterapii", Łódź 24-25.05.1996.
Wykładowca podczas V Europejskiego Kongresu Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.