aktualności

IZA POŁOŃSKA

ambasadorką Fundacji PIE

więcej...

CHWILE WYTCHNIENIA

Zapraszamy do posłuchania profilaktycznych sesji terapeutycznych.

więcej...

REKOMENDACJE

Terapeuci rekomendowani przez  Instytut.

więcej...

PORADNIA TAKT

TAKT

Poradnia rozwoju i wspierania rodziny Polskiego Instytutu Ericksonowskiego

     Pragnienie, by zostać rodzicami jest dla wielu par jednym z najsilniejszych doznań. Wyzwania związane z płodnością są często źródłem silnego stresu i mogą stać się poważnym obciążeniem dla borykającej się z nimi młodej rodziny.

     Dla niektórych par, przeżywających trudności w tym ważnym i intymnym obszarze, skorzystanie z kompetentnej pomocy psychologicznej jest dobrym rozwiązaniem. Taka pomoc daje wsparcie w radzeniu sobie z żalem, lękami, zmartwieniami i całą gamą trudnych emocji towarzyszących wyzwaniom przed jakimi staje rodzina. Jest to szczególnie użyteczne w sytuacjach dotychczasowych niepowodzeń leczenia. Rozmowa w gabinecie może być użyteczna także w procesie uzgadniania przez parę decyzji dotyczących form leczenia, alternatywnych sposobów zostania rodzicami lub innych dróg budowania przyszłości związku.

     Czas poprzedzający ciążę, dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko oraz etap, kiedy rodzina poznaje się z małym człowiekiem - to dla wielu par miesiące pełne wyzwań. W tym czasie zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą doświadczyć problemów emocjonalnych - czasem nasilenia się istniejących już wcześniej, czasem pojawiających się w trakcie ciąży, czasem występujących po porodzie. Psychoterapia może być pomocna w takich sytuacjach, wspiera młodą rodzinę w trosce o siebie. Ułatwia czerpanie większej radości i satysfakcji z rodzicielstwa.

     Bywa, że komplikacje pojawiające się w przebiegu ciąży stają się źródłem intensywnego niepokoju. Informacja o możliwej chorobie dziecka to często szok – radość i oczekiwanie niespodziewanie zmieniają się w lęk, niepokój i żal. Silne emocje i cierpienie stają się także udziałem osób, które doświadczają poronienia. Wsparcie specjalisty jest przydatne również w takich sytuacjach. Może pomóc parze odnaleźć zasoby, jakie pozwolą przejść przez proces żałoby tak, by odzyskać siły i wiarę w przyszłość.

     Zmagając się z trudnościami można - i warto - poszukać wsparcia. Nasz zespół, składający się z psychoterapeutów z wieloletnim doświadczeniem,  w latach 2017-2020 współtworzył Poradnię Psychologii Prokreacji w Centrum Medycznym im. dr L. Rydygiera w Łodzi. Z szacunkiem, taktem i uważnością pomagamy parom szukającym pomocy w tym ważnym i delikatnym obszarze w dostrzeganiu nowych możliwości, odkrywaniu zasobów, wprowadzaniu zmian oraz tworzeniu bardziej satysfakcjonującej przyszłości.

Udzielamy wsparcia, gdy para doświadcza:

  • Trudności towarzyszących staraniom o dziecko
  • Trudności w przebiegu ciąży
  • Doświadczenie straty, jak np. śmierć dziecka lub poronienie
  • Traumy okołoporodowe
  • Zmiany w relacjach po porodzie
  • Przeżywanie rodzicielstwa po urodzeniu dziecka

Terapeuci

Katarzyna Bartkowiak

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka EAP (European Association for Psychotherapy). Ukończyła 4-letni Podyplomowy Kurs Psychoterapii atestowany przez SNP PTP, Kurs Psychoterapii Par oraz liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz psychoterapię par. Specjalizuje się w pomocy psychologicznej w okresie przygotowania do rodzicielstwa, w czasie ciąży i w okresie poporodowym. Pomaga także parom w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi związanymi ze stratą, takimi jak poronienie czy informacja o wadzie genetycznej dziecka.
Zgodnie z zaleceniem SNP PTP swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Anna Jakubowska
Specjalista psycholog kliniczny, certyfikowana psychoterapeutka EAP (European Association for Psychoterapy). Ukończyła Czteroletni Podyplomowy Kurs Psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi, szkolenie w zakresie psychoterapii małżeństw i par, Studium Depresji w okresie okołoporodowym, a także liczne kursy i szkolenia.
Prowadzi psychoterapię indywidualną  i par. Zajmuje się terapią osób z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, psychotycznymi oraz w sytuacji kryzysu, w trakcie leczenia niepłodności, przystosowania do roli rodzica, trudności emocjonalnych w ciąży i po porodzie.
Zgodnie z zaleceniem SNP PTP swoją pracę poddaje regularnej superwizji.


Jarosław Rakoczy

Psycholog, psychoterapeuta. Od wielu lat szkoli się w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Ukończył dwuletni kurs Systemowej Terapii Rodzin prowadzony przez Zespół Zakładu Terapii Rodzin CM UJ. Od kilkunastu lat zajmuje się terapią indywidualną oraz terapią par i małżeństw. Pracuje także z parami z problemami związanymi z okresem okołoporodowym (jak np. depresja poporodowa) lub z niepłodnością.
Zgodnie z zaleceniem SNP PTP swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

 

Przed spotkaniem prosimy o uiszenie opłaty na konto Instytutu.
Polska Kasa Opieki S.A. II Oddział w Łodzi 40 1240 3028 1111 0000 2823 1464
Tytuł przelewu: Konsultacja Psychoterapeutyczna