"Pamiętaj o piruecie" B. A. Erickson

« Przejdź do czytelni

   Dzisiaj rano rozmawiałam z moją przyjaciółką. Po raz pierwszy od lat przypomniałam sobie, że miałam kiedyś inną przyjaciółkę, cudowną kobietę. Gdy ostatni raz ją widziałam umierała na raka. Byliśmy wtedy w hotelu na konferencji i spotkałam ją idąc wzdłuż korytarza. Była bardzo piękną, elegancką kobietą.

   Poruszała się z godnością. Miała na sobie bardzo jaskrawą bluzkę z marszczonymi rękawami i czarną, skórzaną spódnicę. Wyglądała znakomicie. Podeszłam do niej i pomyślałam, że to ostatni raz, gdy ją widzę w życiu i muszę jej coś powiedzieć.

   Spojrzała mi prosto w oczy i powiedziała „Nie”.  Zrobiła piruet, co jej się nigdy wcześniej nie zdarzyło i powiedziała dwa słowa „Pamiętaj to”. To zdarzenie pozwoliło mi przenieść gdzieś indziej moje poczucie straty, którą czułam.

Ta krótka wypowiedź pozwoliła przenieść mój gniew w inne miejsce. To zdarzenie pokazało jaka w rzeczywistości była moja przyjaciółka.


Fragment warsztatu  „Hipnoza Ericksonowska - dyrektywnie niedyrektywny sposób terapii” - V Europejski Kongres Ericksonowski, Kraków, 12-15.06.2014.

BETTY ALICE ERICKSON

   Psychoterapeutka, pracuje w Dallas (USA) od ponad 20 lat. Jest redaktorem newslettera Fundacji Ericksonowskiej (od ponad dziesięciu lat). Autorka trzech książek oraz wielu rozdziałów i artykułów na temat hipnozy i psychoterapii ericksonowskiej. Jej najnowsza książka nosi tytuł: "Milton H. Erickson, An American Healer" (B.A.Erickson, B. Keeney, "Milton H. Erickson, M.D.: An American Healer", Ringing Rocks Press, 2006 ).
   Betty Alice jest uznanym Konsultantem American Society for Clinical Hypnosis. Prowadzi wykłady i warsztaty na całym świecie. Była wykładowcą na wielu międzynarodowych i krajowych kongresach oraz konferencjach. Zdobyła wiele nagród za swój wkład w sposób nauczania, m.in. prestiżową nagrodę Franco Grannone Prize przyznaną przez Italiano di Ipnosi Clinica Sperimentale.Betty Alice Erickson ma wieloletnie doświadczenie z hipnozą. Od połowy ubiegłego wieku,   pomagała swojemu ojcu Milton’owi, w poznawaniu i demonstrowaniu zjawisk hipnotycznych.
   W Polsce na zaproszenie PIE prowadziła warsztat  "Krótkoterminowa terapia Rodzin",  29-30.06.1998,Warszawa. Wykładowca podczas V Europejskiego Kongresu Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.