aktualności

„PODRÓŻ Z ODDECHEM”

zajęcia ruchowe inspirowane pracą transową M.H.Ericksona i mikroruchami M.Feldenkraisa; online

więcej...

WOLF BÜNTIG

Z ogromnym żalem i bólem zawiadamiamy, że w dniu 14 sierpnia, w godzinach porannych zmarł Wolf Büntig (17.09.1937 – 14.08.2021)

więcej...

TO MA SENS - PSYCHOTERAPIA DLA FIZJOTERAPEUTÓW

27.11.2021, szkolenie online
Joanna Szczepańska-Gieracha

więcej...

IZA POŁOŃSKA

ambasadorką Fundacji PIE

więcej...

REKOMENDACJE PIE

Rekomendacje Instytutu dla terapeutów pracujących w nurcie ericksonowskim.

więcej...

ISH

Polski Instytut Erickonowski jest członkiem ISH - International Society of Hypnosis, od dnia 19.08.2011.

The International Society of Hypnosis (ISH) to stowarzyszenie zrzeszające ponad 1600 klinicystów i 40 stowarzyszeń założycielskich z całego świata.

Misja  ISH

 • Inicjowanie badań naukowych, dyskusji i publikacji związanych z klinicznym zastosowaniem hipnozy.
 • Zachęcanie do międzynarodowej współpracy  w zakresie badań związanych z hipnozą.
 • Motywowanie do współpracy między dyscyplinami naukowymi w zakresie badania zastosowań hipnozy.
 • Współpraca między wykwalifikowanymi osobami stosującymi hipnozę na całym świecie.
 • Stanowienie i utrzymanie standardów związanych z prowadzeniem szkoleń z zakresu hipnozy.
 • Promowanie wydarzeń naukowych i szkoleń dotyczących hipnozy.
 • Aktywizacja wymiany studentów i wspólnych programów badawczych na całym świecie między wykwalifikowanymi instytucjami.

 

  Dołączenie do ISH zapewnia wiele korzyści:

 • Niższe opłaty na wszystkie międzynarodowe kongresy ISH i inne wydarzenia naukowe sponsorowane przez ISH       
 • Obniżona opłata za prenumeratę The International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis (IJCEH), najbardziej prestiżowej publikacji z zakresu hipnozy
 • Certyfikat potwierdzający członkostwo
 • Bezpłatna subskrypcja biuletynu ISH E-Mail
 • Dostęp do biblioteki wideo,
 • Zaproszenia do aktywnego udziału w odbywających się co trzy lata kongresach i innych wydarzeniach naukowych
 • Prawo do głosowania w wyborach i do kandydowania na urządKORZENIE ISH

Korzenie ISH sięgają roku 1889, kiedy w dniach 8-12 sierpnia w Paryżu odbył się pierwszy Międzynarodowy Kongres Hipnozy (International Congress for Experimental and Therapeutic Hypnotism). Wśród uczestników byli: Jean-Martin Charcot, Hippolyte Bernheim, Sigmund Freud i Ambroise-Auguste Liébeault. Rok później, 12-16 sierpnia 1900 roku został zorgał zorganizowany kolejny międzynarodowy kongres.


W 1959 roku zostało utworzone międzynarodowe towarzystwo. Kanadyjski lekarz, Bernard B. Raginsky, został prezesem założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Hipnozy Klinicznej i Eksperymentalnej (International Society for Clinical and Experimental Hypnosis), analogicznego do Towarzystwa Hipnozy Klinicznej i Eksperymentalnej (Society for Clinical and Experimental Hypnosis - SCEH), które powstało w 1949 roku w Stanach Zjednoczonych. SCEH wydawało czasopismo, które po ukazaniu się 6 tomu nosiło nazwę International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis.


Sekretarzem ISCEH był dr John C. Watkins, którego początkowym zadaniem było zgromadzenie międzynarodowej społeczności badaczy. W 1960 roku stowrzyszenie łączyło 24 kraje które były krajowymi oddziałami ISCEH. Były to: Argentyna, Australia, Austria, Brazylia, Kanada, Chile, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy - część zachodnia, Wielka Brytania, Węgry, Izrael, Włochy, Japonia, Meksyk, Holandia, Norwegia, Szwecja, Turcja, Związek Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i Wenezuela.


Pierwszy kongres zorganizowany został przez ISCEH w 1965 r. Ponownie odbył się w Paryżu jako hołd dla długiej historii Francji jako lidera w badaniach nad hipnozą. Kongres ten nazwano Międzynarodowym Kongresem Hipnozy i Medycyny Psychosomatycznej. Początkowo starano się, aby spotkania International Society odbywały się co dwa lata w różnych krajach. Chociaż kilka z nich odbyło się w tym formacie, bardziej udane były te zorganizowane specjalnie jako kongresy międzynarodowe, w tym w Kioto w Japonii w 1967 roku; Moguncja, Niemcy w 1970 r. i Uppsala, Szwecja w 1973 roku.


To właśnie na kongresie w Uppsali stowarzyszenie przyjęło obecną nazwę The International Society of Hypnosis a Ernest Hilgard został pierwszym prezydentem. Wśród wykładowców znaleźli się Ernest Hilgard, Martin Orne, Ainsley Meares, Josephine Hilgard, Kay Thompson, Herbert Spiegel, John Hartland, Per-Olaf Wikstrom. International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis został wyznaczony jako oficjalne czasopismo stowarzyszenia i był redagowany przez 30 lat przez Martina Orne.