"Wyjaśniać, nie wyjaśniając" B. A. Erickson

« Przejdź do czytelni

Ojciec miał zwyczaj wyjaśniać rzeczy, bez wyjaśniania. Odpowiadał na pytania, ale wydaje mi się, że tylko wtedy, gdy wiedział, że naprawdę zrozumiemy odpowiedź.


Raz, kiedy syn miał kolkę, zapytałam, czy mogę dać mu trochę alkoholu. Tata powiedział, że gdy on był praktykantem, a dzieci miały zapalenie płuc, dawało się im tyle alkoholu, aby straciły przytomność, ponieważ nie było środków usypiających dla dzieci. Rozmawialiśmy, a matka powiedziała „Miltonie, odpowiedz na jej pytanie.”, ponieważ tata nie udzielił konkretnej odpowiedzi. Spojrzał na mnie zdziwiony i spytał „czy odpowiedziałem na Twoje pytanie?”. Powiedziałam, że oczywiście, ponieważ tak było. Odpowiedział, ale nie wprost.


Uczyłam kiedyś w szkole trudną młodzież. Jeden z moich podopiecznych był naprawdę socjopatą. Tak naprawdę jedyną przeszkodą między nim a więzieniem byłam ja. Pisałam wtedy bardzo dużo listów do taty i pytałam, jak sobie z nim poradzić. Wiedziałam, że Bobby mnie kochał i nie skrzywdziłby mnie. Po prostu to wiedziałam.


Gdy wróciłam do domu, więcej rozmawiałam z ojcem. Tata powiedział „Oczywiście, że Bobby by Cię nie skrzywdził. Ty kochasz jego. On kocha Ciebie. Nigdy nie zrobiłby Ci krzywdy.” Pomyślałam wtedy „hmm.. mój rodzony ojciec wie, że udało mi się pokonać socjopatę”. Spojrzał na mnie bardzo intensywnie i powiedział:
„Bobby nigdy, przenigdy by Cię nie skrzywdzi. Niezależnie od tego, co byś zrobiła. On wynająłby kogoś, żeby coś Ci zrobił.”

I naprawdę zrozumiałam to absolutnie do głębi.
Odpowiedział na moje pytanie.


Fragment warsztatu „Hipnoza Ericksonowska - dyrektywnie niedyrektywny sposób terapii” - V Europejski Kongres Ericksonowski, Kraków, 12-15.06.2014.

BETTY ALICE ERICKSON

   Psychoterapeutka, pracuje w Dallas (USA) od ponad 20 lat. Jest redaktorem newslettera Fundacji Ericksonowskiej (od ponad dziesięciu lat). Autorka trzech książek oraz wielu rozdziałów i artykułów na temat hipnozy i psychoterapii ericksonowskiej. Jej najnowsza książka nosi tytuł: "Milton H. Erickson, An American Healer" (B.A.Erickson, B. Keeney, "Milton H. Erickson, M.D.: An American Healer", Ringing Rocks Press, 2006 ).
   Betty Alice jest uznanym Konsultantem American Society for Clinical Hypnosis. Prowadzi wykłady i warsztaty na całym świecie. Była wykładowcą na wielu międzynarodowych i krajowych kongresach oraz konferencjach. Zdobyła wiele nagród za swój wkład w sposób nauczania, m.in. prestiżową nagrodę Franco Grannone Prize przyznaną przez Italiano di Ipnosi Clinica Sperimentale.Betty Alice Erickson ma wieloletnie doświadczenie z hipnozą. Od połowy ubiegłego wieku,   pomagała swojemu ojcu Milton’owi, w poznawaniu i demonstrowaniu zjawisk hipnotycznych.
   W Polsce na zaproszenie PIE prowadziła warsztat  "Krótkoterminowa terapia Rodzin",  29-30.06.1998,Warszawa. Wykładowca podczas V Europejskiego Kongresu Ericksonowskiego, Kraków, 12-15.06.2014.