CZYTELNIA

wróć...CZYTELNIA

 IWONA WOŹNIAKOWSKA

Jesteśmy w lesie

Aby chłonąć lepiej atmosferę i przestrzeń danego miejsca, spróbuj wniknąć w nią bardziej za pomocą: słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. Zanurz się w przyjemnych odczuciach i pozytywnych emocjach. Można iść i czuć; iść i słyszeć; iść i widzieć. Idąc możesz także smakować i wąchać.
Wchodzimy do lasu...

KATARZYNA SZYMAŃSKA

Zaufaj nieświadomości

Są takie doświadczenia w życiu, które zapadają w nas głęboko i które pamiętamy mimo upływu lat, z powodu emocjonalnego poruszenia jakie wywołały. Przeżyte uczucia zostawiają ślad, odciskają się jak pieczęć na duszy człowieka.  Takie było dla mnie spotkanie z  dziewięcioletnim chłopcem - Pawłem.

PIE

O psychoterapii ericksonowskiej

Preferowany przez nas model pracy psychoterapeutycznej, to podejście Ericksonowskie - nastawienie na wywoływanie zmiany przez uruchomienie zasobów tkwiących w człowieku, rozpoznanie jego ograniczeń i otworzenie dostępu do konstruktywnych aspektów nieświadomości, zorientowanie na przyszłość w celu twórczego przeorganizowania reakcji.

JACEK PASTERNAK

Ericksonowska terapia par

„I żyli długo i szczęśliwie” – dodaje autor bajki, kończąc swoją fascynującą opowieść."... I tu gdzie kończy się jedna historia, zaczyna się druga – tworzenie przyszłości  małżeństwa czy rodziny...

 IWONA WOŹNIAKOWSKA

Deszcz dobrych myśli

Zaczął robić się zmierzch. Chwilę jeszcze szłam i prawie zatraciłam się w chodzeniu. Szłam i byłam trochę tu, a trochę w swoich myślach, a nogi i tak wiedziały, jak prowadzić. O takim stanie Mihály Csíkszentmihályi mówi, że to stan przepływu (flow) lub - może ładniej - po polsku: uskrzydlenie...

 IWONA WOŹNIAKOWSKA

Refleksje  o stresie, który puszcza

Tak, wszystko to miałem w sobie. Wydostawało się z całego mojego ciała... Muszę coś z tym zrobić. Muszę poszukać pomocy.Spokojna, ciemnowłosa terapeutka poprosiła najpierw, abyśmy porozmawiali. Mówiła o przestrzeni, która rozpościera się pomiędzy stresującym wydarzeniem, a naszym zachowaniem. „Jeśli wiesz więcej o tym, co robisz, to możesz więcej robić tego, co chcesz” - zacytowała Moshe Feldenkraisa.

JAKUB OKOCZUK

Obejrzyj film

Zdaje się, że było to tak niedawno. Może pięć lub sześć lat temu. Pamiętam to wyraźnie. Pamiętam jak się czułem, będąc pierwszy raz na superwizji grupowej. Działo się to równolegle z moim udziałem w kursie psychoterapii. Towarzyszyło mi wówczas poczucie zadziwienia i niedowierzania, gdy słyszałem o sobie, że jestem psychoterapeutą. Czułem się niepewnie. To było przecież moje marzenie...

JACEK PASTERNAK

Mity i błędne przekonania
na temat hipnozy

Dostrzeżenie i sprostowanie błędnych wyobrażeń pacjenta na temat hipnozy pomoże nawiązać bezpieczną relację, odnieść się do kwestii kontroli, rozwiewa jego lęk i niepewność oraz wspiera formułowanie realistycznych oczekiwań.

DAGNA ŚLEPOWROŃSKA

Sonata dla prababki

Pani M. wchodziła do sali terapii owiana mgiełką dobrych, francuskich perfum. Jej eleganckie ubranie i dyskretny makijaż, podkreślający nietuzinkową urodę, sprawiały, że robiła wrażenie raczej dziennikarki z ekskluzywnego magazynu, pragnącej napisać reportaż o życiu chorych, niż pacjentki oddziału leczenia depresji. A jednak pani M. cierpiała przeokrutnie, zaś diagnoza "zaburzenia depresyjne nawracające" była w pełni uzasadniona.

 

JACEK PASTERNAK

Syn Ogrodnika

Pewien ogrodnik nie mogąc doczekać się syna obdarzył ojcowską energią drzewko, które zasadził. Pragnął, by był to gatunek najbardziej podobny do niego: dorodny, mocny, odporny, wyprostowany, pewny swojej wartości, dający wiele owoców. Chciał, aby stało w centralnym miejscu ogrodu tuż obok jego domu...

DAGNA ŚLEPOWROŃSKA

Latający dywan

Dziś bardziej od zmyślonych wolę odwiedzać prawdziwe kraje. Spotykani w nich ludzie wydają mi się znacznie ciekawsi od grapefruitożernych albinosów. Od tropów Yeti wolę ślady zdarzeń, które pozostają w ludzkiej pamięci. Przede wszystkim jednak każda terapia jest dla mnie fascynującą podróżą. To piękne, że mogę towarzyszyć ludziom w, czasem niezmiernie trudnej, drodze do wewnątrz...

BERNHARD TRENKLE

Symbolizacja w hipnoterapii

"Przypadek, jaki chcę omówić pochodzi niemal sprzed trzydziestu lat, kiedy pracowałem w klinice uniwersyteckiej  w  Heidelbergu. Pacjent miał bardzo nietypowe symptomy – drżenie podniebienia miękkiego. W ciągu trzydziestu lat w naszej klinice mieliśmy tylko dwa przypadki tego typu."

KRZYSZTOF KLAJS

Pokusa wolności. Kolumb, Kopernik, Chopin i hipnoza

„Ludzie zbudowali piramidy dawno temu, więc człowiek może wszystko.”
                                                                                           M.H.Erickson

ERIC GREENLEAF

Nikt nie zna przyszłości

„Co to wszystko znaczy? Zapytałam onkologa, uprzejmego człowieka, który nosił ogromny ciężar, ponieważ widział już  setki tragedii. Powiedział -  „Mam nadzieję, że przeżyje Pani dwa lata”. Zamknęłam notatnik i poszłam spać. Kilka dni później miałam spotkanie z moim terapeutą – Erickiem Greenleafem.

MILTON HYLAND ERICKSON

Biografia

Milton Hyland Erickson (ur. 5 grudnia 1901 w Aurum, zm. 25 marca 1980 w Phoenix) – amerykański psychiatra i psycholog specjalizujący się w hipnozie klinicznej, pionier terapii rodzin.