aktualności

WOLF BÜNTIG

Z ogromnym żalem i bólem zawiadamiamy, że w dniu 14 sierpnia, w godzinach porannych zmarł Wolf Büntig (17.09.1937 – 14.08.2021)

więcej...

ERICKSONOWSKIE METODY W PSYCHOTERAPII DZIECI, MŁODZIEŻY I RODZIN

od 28.09.2021, szkolenie online
Susy Signer-Fischer

więcej...

TO MA SENS - PSYCHOTERAPIA DLA FIZJOTERAPEUTÓW

27.11.2021, szkolenie online
Joanna Szczepańska-Gieracha

więcej...

IZA POŁOŃSKA

ambasadorką Fundacji PIE

więcej...

REKOMENDACJE PIE

Rekomendacje Instytutu dla terapeutów pracujących w nurcie ericksonowskim.

więcej...

CZYTELNIA

kongres-3.png
1709.21

"Uczenie się z konferencji" Jacek Pasternak

Ukończenie studiów psychologicznych, medycznych czy pedagogicznych może stać się asumptem do rozwoju zawodowego ukierunkowanego na pomoc pacjentom czy klientom. Warsztaty terapeutyczne, terapia własna, kilkuletnie kursy kształcące umiejętności terapeutyczne oraz superwizje są koniecznymi i powszechnie uznawanymi formami kształcenia terapeutów. Mniej mówi się o innej formie edukowania się terapeutów – udziale w konferencjach.

więcej...
ol.png
1009.21

"Obrońca lęk" Ksenia Buchta-Malinowska

Na zewnątrz powoli zapadał zmrok. Pani A. stała przy kuchennym oknie, wpatrując się w wirujące, w świetle latarni, płatki śniegu. Do jej uszu docierały pojedyncze odgłosy wieczornej krzątaniny sąsiadów, które niosły się poprzez wentylację bloku. Dla odmiany w jej mieszkaniu panowała niczym niezmącona cisza, w której z łatwością mogła usłyszeć swój oddech a nawet, przy nieco większym skupieniu, wychwycić dźwięk uderzeń serca...
Photo by Laurent Perren on Unsplash

więcej...
projekt-bez-tytulu1_1.jpg
2805.21

"Góra lodowa a kreatywność" Jakub Okoczuk, Katarzyna Mirska

Każdy z nas jest kreatywny, pozostaje pod wpływem swojej kreatywności. Jeśli tylko pozwolisz sobie na to w pewnej przestrzeni, w określonym czasie i pewnych okolicznościach będziesz mógł zobaczyć to, co znajduje się pod powierzchnią...

więcej...
1.05.jpg
3004.21

"Ericksonowska terapia par" Jacek Pasternak

I tu gdzie kończy się jedna historia, zaczyna się druga – tworzenie przyszłości  małżeństwa czy rodziny - historia z mało doświadczaną dotąd prehistorią obejmującą przeżycia i przekazy rodziny pochodzenia czy poprzednich pokoleń. I kiedy ślub i  wesele z dnia na dzień stają się coraz to odleglejszym wspomnieniem, kiedy dzieci stawiają rodzicom swoje wymagania rozwojowe, a małżonkowie przechodzą przez kolejne etapy osobistego rozwoju, rozwoju rodziny czy związku, pojawia się czas, kiedy jest im z sobą trudno.

więcej...
erossi.jpg
1604.21

"Wspomnienie o Erneście Rossi" Jacek Pasternak

„Czasami, kiedy masz przewodnika, możesz pójść dalej, przekroczyć granice” Ernest Lawrence Rossi

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Jacka Pasternaka „Wspomnienie o Erneście Rossim” , jaki ukazał się w Biuletynie „Wgląd” Zakładu Psychologii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

więcej...
mech1.jpg
0904.21

"Jesteśmy w lesie" Iwona Woźniakowska

Zwiększenie uważności na naturalne otoczenie wpłynie pozytywnie na Twój fizyczny i psychiczny dobrostan. Możesz to osiągnąć korzystając ze wszystkich pięciu zmysłów. Aby chłonąć lepiej atmosferę i przestrzeń danego miejsca, spróbuj wniknąć w nią bardziej za pomocą: słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. Zanurz się w przyjemnych odczuciach i pozytywnych emocjach. Można iść i czuć; iść i słyszeć; iść i widzieć. Idąc możesz także smakować i wąchać. Wchodzimy do lasu...

więcej...
las.png
0104.21

"Deszcz dobrych myśli" Iwona Woźniakowska

Tak jak deszcz odżywia drzewa, nawadnia ściółkę leśną i stanowi źródło wody i dotlenienia dla leśnych stworzeń, tak dobre myśli odświeżają i relaksują zmęczony umysł. Zwiększają kreatywność i otwartość w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Zwykły spacer, kiedy wcale się nie śpieszysz, bo nie musisz nigdzie konkretnie dojść, ale jednocześnie to taki spacer, któremu poświęcasz całą swoją uwagę.

więcej...
list.jpg
1703.21

Pismo do psychoterapeutów; członków Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

W ostatnim czasie pojawia się wiele informacji o tym, że psychoterapeuci podejmując pracę w ośrodkach, gdzie zasady etyczne zawodu psychoterapeuty są nieznane, stawiani są przed wymogiem podpisywania swego rodzaju klauzuli lojalnościowej, która często stoi w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami etycznymi, zawartymi w kodeksach etycznych psychoterapeutów, w tym także Kodeksu Etycznego Psychoterapeutów naszej Sekcji.

więcej...
5_1.jpg
0903.21

"Zaufaj Nieświadomości" Katarzyna Szymańska

Są takie doświadczenia w życiu, które zapadają w nas głęboko i które pamiętamy mimo upływu lat, z powodu emocjonalnego poruszenia jakie wywołały. Przeżyte uczucia zostawiają ślad, odciskają się jak pieczęć na duszy człowieka.  Takie było dla mnie spotkanie z  dziewięcioletnim chłopcem - Pawłem.

więcej...
kk-2.jpg
0403.21

"Psychoterapia w czasach nadziei" Krzysztof Klajs

Sytuacja wynikająca z pandemii trwa i trwa i zapewne potrwa dłużej, niż każdy z nas by chciał. Niesie ona wiele obciążających skutków, ale ma też i inne, jasne aspekty. Dobre strony łatwiej będzie zobaczyć z pers-pektywy, kiedy to wszystko się skończy.

więcej w Magazynie "Po prostu żyj" str. 48-49.

więcej...
szczelina-2.jpg
2602.21

"Refleksje o stresie, który puszcza" Iwona Woźniakowska

Tak, wszystko to miałem w sobie. Wydostawało się z całego mojego ciała... Muszę coś z tym zrobić. Muszę poszukać pomocy.
Spokojna, ciemnowłosa terapeutka poprosiła najpierw, abyśmy porozmawiali. Mówiła o przestrzeni, która rozpościera się pomiędzy stresującym wydarzeniem, a naszym zachowaniem. „Jeśli wiesz więcej o tym, co robisz, to możesz więcej robić tego, co chcesz” - zacytowała Moshe Feldenkraisa.

więcej...
film1.jpg
1902.21

"Obejrzyj film!" Jakub Okoczuk

Zdaje się, że było to tak niedawno. Może pięć lub sześć lat temu. Pamiętam to wyraźnie. Pamiętam jak się czułem, będąc pierwszy raz na superwizji grupowej. Działo się to równolegle z moim udziałem w kursie psychoterapii. Towarzyszyło mi wówczas poczucie zadziwienia i niedowierzania, gdy słyszałem o sobie, że jestem psychoterapeutą. Czułem się niepewnie. To było przecież moje marzenie...

więcej...
kk-rossi.jpg
1302.21

"Stań na barkach Gigantów, takich jak Ernest Rossi"

Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz się spotkaliśmy. Tak to już jest, pierwszy raz potrafi pojawić się niepostrzeżenie, przemknąć bez zauważenia. Po latach szkoda, bo gdyby wiedzieć, że to takie ważne albo że kiedyś nabierze takiego znaczenia, to by się człowiek przygotował i na pewno lepiej zapamiętał... 

więcej...
star-wars3.jpg
0502.21

"Gwiezdne Wojny i przekonania na temat hipnozy" Jakub Okoczuk

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Jakuba Okoczuka, aby dowiedzieć się po której stronie mocy jest Autor tekstu "Gwiezdne Wojny i przekonania na temat hipnozy".

więcej...
1-2.jpg
2901.21

"Mity i błędne przekonania dotyczące hipnozy" Jacek Pasternak

Dostrzeżenie i sprostowanie błędnych wyobrażeń pacjenta na temat hipnozy pomoże nawiązać bezpieczną relację, odnieść się do kwestii kontroli, rozwiewa jego lęk i niepewność oraz wspiera formułowanie realistycznych oczekiwań.

więcej...
5.jpg
2201.21

"Sonata dla Prababki" Dagna Ślepowrońska

Pani M. wchodziła do sali terapii owiana mgiełką dobrych, francuskich perfum. Jej eleganckie ubranie i dyskretny makijaż, podkreślający nietuzinkową urodę, sprawiały, że robiła wrażenie raczej dziennikarki z ekskluzywnego magazynu, pragnącej napisać reportaż o życiu chorych, niż pacjentki oddziału leczenia depresji. Koleżanki z grupy zazdrościły jej gruntownego wykształcenia, dobrze płatnej pracy oraz uroczego narzeczonego. A jednak pani M. cierpiała przeokrutnie, zaś diagnoza "zaburzenia depresyjne nawracające" była w pełni uzasadniona.

więcej...
dab.jpg
1601.21

"Syn ogrodnika" Jacek Pasternak

Pewien ogrodnik nie mogąc doczekać się syna obdarzył ojcowską energią drzewko, które zasadził. Pragnął, by był to gatunek najbardziej podobny do niego: dorodny, mocny, odporny, wyprostowany, pewny swojej wartości, dający wiele owoców. Chciał, aby stało w centralnym miejscu ogrodu tuż obok jego domu...

więcej...
dywan.jpg
0101.21

"Latający dywan" Dagna Ślepowrońska

Dziś bardziej od zmyślonych wolę odwiedzać prawdziwe kraje. Spotykani w nich ludzie wydają mi się znacznie ciekawsi od grapefruitożernych albinosów. Od tropów Yeti wolę ślady zdarzeń, które pozostają w ludzkiej pamięci. Przede wszystkim jednak każda terapia jest dla mnie fascynującą podróżą. To piękne, że mogę towarzyszyć ludziom w, czasem niezmiernie trudnej, drodze do wewnątrz...

 

więcej...
2.png
1106.20

Życie w czasach zarazy

Aleksandra Kijewska - psycholog, psychoterapeutka, superwizantka Polskiego Instytutu Ericksonowskiego przedstawia refleksje na temat sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy oraz umiejętnie wskazuje jak zaistniałe warunki wykorzystać.

więcej...
1_1.png
1004.20

Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniu koronawirusem?

Katarzyna Zawadzka - psycholog, superwizantka Polskiego Instytutu Ericksonowskiego przedstawia wskazówki, dzięki którym dziecko może poczuć jeszcze bardziej Twoje wsparcie, uwagę i miłość w tym trudnym czasie.

więcej...
beata-kotoro3.png
1712.18

"Tabu seksualności - w jaki sposób rozmawiać o "tych sprawach" z dziećmi?"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Biancą-Beatą Kotoro.

więcej...
joanna-zapala1.png
2611.18

"Nikt nie zna przyszłości - jak psychoterapeuta może pomóc osobie chorej onkologicznie"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Joanną Zapałą.

więcej...
zbyszek.png
1510.18

"Wyjście z uzależnienia - rozmowa o motywacji i zasobach w psychoterapii uzależnień"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa ze Zbigniewem Łuckim.

więcej...
df.jpg
1709.18

Indywidualne nauczanie i co dalej?

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Dorotą Fornalską.

więcej...
an2.jpg
2506.18

"Życie a żałoba - jak psychoterapia może pomóc osobie, która doświadczyła straty”

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Aleksandrą Nowak.

więcej...
dkg_1.jpg
2805.18

"Arteterapia- po co i dla kogo?"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Danutą Kaniowską-Górniak.

więcej...
iw2.jpg
2304.18

"Psychologiczne aspekty bólu"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Iwoną Woźniakowską.

więcej...
jsz-g.jpg
2603.18

"Psychoterapia osób starszych"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z dr. Joanną Szczepańską-Gierachą.

więcej...
ind.jpg
1902.18

"Królestwo kobiet - miejsce miesiączki w rozwoju zdrowia psychicznego"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Ingą Nowak-Duszą.

więcej...
bk2.jpg
1501.18
ds1.jpg
1112.17

„Teatr psychoterapii” – praca metodami teatralnymi z osobami, które doświadczyły przemocy.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Katarzyny Szymańskiej z Dagną Ślepowrońską.

więcej...
ms1.jpg
2011.17
aj4.jpg
1610.17
ll3.jpg
1809.17

"Jak razem, jak osobno - po co jest psychoterapia par?"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Lucyną Lipman.

więcej...
kasia-zaborska2.jpg
2606.17

"Projektowanie przestrzeni życia - co wspólnego ma psychologia i architektura?"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Katarzyną Zaborską.

więcej...
viola3.jpg
2905.17

"Sen jako drogowskaz"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Violettą Ambroziak-Krzysztofowicz.

więcej...
zdjecie-4.jpg
2504.17

"Człowiek rodzi się dwa razy - adopcja, rodziny zastępcze, wyzwania rodziców"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Katarzyną Szymańską.

więcej...
jola2.jpg
2003.17

„Smaki psychoterapii - praca z osobami z nadwagą.”

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Jolantą Berezowską.

więcej...
marta.jpg
2002.17

"Twarze psychoterapii - rola psychologa w procesie transplantacji"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Martą Nowak-Kulpą.

więcej...
ania1_1.jpg
2301.17

"Milczenie rodziców, milczenie dzieci - po co jest psychoterapia rodzinna?"

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Krzysztofa Klajsa z Anną Wierzbowską.

więcej...

KONGRES 2014

egzamin_czytelnia.jpg
0401.17

"Lęk przed egzaminami" Eric Greenleaf

Spotkałem kiedyś kobietę, która bała się podchodzić do egzaminów. Spytałem jej, czy lubi sport. Powiedziała, że uwielbia pływać, kiedyś była sprinterką i brała udział w zawodach pływackich. Była dumna, że dobrze jej szło.

więcej...
nauka_czytelnia.jpg
2012.16

" Jak zdać egzamin?" Dirk Revenstorf

Pewnego dnia przeszedł do mnie student. Za trzy dni miał mieć bardzo ważny egzamin. Było to jego ostatnie podejście i jeśli nie udałoby mu się go zdać, nie mógłby już go poprawić. Był zdesperowany. Mieliśmy tylko godzinę, ale powiedziałem „dobrze, spróbujmy”.

więcej...
piruet_czytelnia.jpg
0712.16

"Pamiętaj o piruecie" B. A. Erickson

Dzisiaj rano rozmawiałam z moją przyjaciółką. Po raz pierwszy od lat przypomniałam sobie, że miałam kiedyś inną przyjaciółkę, cudowną kobietę. Gdy ją ostatni raz widziałam umierała na raka.

więcej...
postcard-1038915_1920.jpg
1511.16

"Odwaga, by powiedzieć nie" - Norma Barretta

Historia dotyczy Leo Buscaglia, profesora z Uniwersytetu Południowo-Kalifornijskiego. Jest to jedna z najcudowniejszych osób, jakie było mi dane spotkać.

Kiedy Leo miał dziewiętnaście lat, jego wujek umarł i zostawił każdemu z dzieci określoną sumę pieniędzy. Miał tylko jedno zastrzeżenie - pieniądze miały być wydane na naukę.

więcej...
dzieci.jpg
0811.16

"Spożytkowanie" Eric Greenleaf

Kiedy mój wnuk miał prawie cztery lata, musiał mieć operację przepukliny. Jedną ze strategii przy takiej operacji jest pozwolenie dziecku aby wyraziło swoje  trudne emocje, takie jak na przykład strach. Inne podejście jest takie, aby dziecko dobrze się czuło z tym, co będzie się działo.

więcej...
napoleon_czytelnia.jpg
1210.16

"Nic nie zastąpi doświadczenia" Norma Barretta

Jest pewna cudowna historia o Napoleonie w czasach wojny. 

Napoleon walczył w Rosji.  Było bardzo zimno i został oddzielony od swoich żołnierzy. Uciekał przed Kozakami, którzy go ścigali. Znalazł się na małym placyku, skąd nie było ucieczki. Wbiegł do pewnego domu, należącego do kuśnierza.

więcej...
footsteps-in-the-snow-1355980.jpg
1209.16

"Jaki jest sens życia?" Norma Barretta

Pewnego razu poszukiwacz udał się na wyprawę w Himalaje. Słyszał, że na najwyższym szczycie mieszka najmądrzejszy guru na świecie. Mężczyzna wyruszył na trudną, mozolną wyprawę, aby dowiedzieć się, jaki jest sens życia.

więcej...
dlonie-laserowe-zabiegi.jpg
0808.16

"Wzmocnienie kobiecej siły" Casula Consuelo

"Kobiety mają głęboką wiedzę o sile swojego ciała. W ciele mamy wyjątkową mądrość, związaną z tym, że możemy w sobie nosić inne stworzenie, inną osobę, dziecko. Nasze ciało jest stworzone dla dwojga, a to oznacza bardzo wiele rzeczy - więzi, połączenie, cierpliwość, umiejętność czekania przez dziewięć miesięcy zanim możemy wziąć nasze dziecko w ramiona."

więcej...
sciezka_czytelnia.jpg
1607.16

"Nikt nie zna przyszłości" Eric Greenleaf

„Co to wszystko znaczy? Zapytałam onkologa, uprzejmego człowieka, który nosił ogromny ciężar, ponieważ widział już  setki tragedii. Powiedział -  „Mam nadzieję, że przeżyje Pani dwa lata”. Zamknęłam notatnik i poszłam spać. Kilka dni później miałam spotkanie z moim terapeutą – Erickiem Greenleafem.

więcej...
chlopiec_czytelnia-3.jpg
2706.16

„Uzdrawiające łzy” B. A. Erickson

Moim celem kiedy opowiadam tę historię jest jej poszerzenie. Inżynier okazał się mieć serce, nieznajomy psycholog doszedł do tego, że PTSD nie było jego winą i odpuścił, uwolnił się. Kolejny mężczyzna zrozumiał, że chociaż matka go porzuciła, gdy miał sześć lat, to przecież nie może przeżyć całego życia w poczuciu, że to jego wina.

więcej...
narty.jpg
0505.16

"Hipnoza w pracy z pacjentami nowotworowymi - historia Karen" Eric Greenleaf

"Karen była moją pacjentką przez dwadzieścia pięć lat. Dzieliłem z nią wydarzenia z jej życia takie jak podjęcie pracy, ślub, założenie rodziny, zdradę... Jako terapeuci zastanawiamy się, jaki jest problem pacjenta i skąd on się bierze. Ja staram się myśleć o pacjentach w kategoriach zdolności, kompetencji, zasobów, bo zawsze jestem pod wrażeniem, kiedy ludzie potrafią robić coś dobrze."

więcej...
para_spacer.jpg
1504.16

"Pomocne idee w terapii pary" Norma Barretta

a) Twórz doświadczenia
Ludzie opowiadają, że pewnego razu, podczas wyprawy na Moskwę, Napoleon znalazł się w opałach.  Gonili go Kozacy. Wpadł do wsi, a tam, jak to podczas srogiej zimy - dużo zakutanych w baranice chłopów. „Ukryjcie mnie”. Schowali go pod stertą szmat, ubrań i skór. Wpadli Kozacy. Są tu obcy? Nie. Nikt się to nie ukrywa? Nie. Nie wierzyli i dla pewności zaczęli dźgać bagnetami stertę, pod którą leżał Cesarz.

więcej...
perspektywa.jpg
2503.16

"Jak poszerzyć perspektywę?" B. A. Erickson

"Opowiadając historię możecie mieć milion własnych małych celów. Pacjent i tak zdecyduje się na milion pierwszy cel, właśnie taki, jaki nie przyjdzie do głowy terapeucie."

więcej...
biale-roze.jpg
0302.16

"Historia białej róży" Norma Barretta

Pewnego dnia zgłosiła się do mojego męża  pacjentka. Na pierwszej sesji, podczas hipnozy zareagowała w nietypowy sposób i Phil zdecydował się odesłać ją do mnie na terapię. Poprosił, bym opowiedziała jej historię białej róży.

więcej...
ojciec-syn.jpg
0301.16

"Wyjaśniać, nie wyjaśniając" B. A. Erickson

"Ojciec miał zwyczaj wyjaśniać rzeczy, bez wyjaśniania. Odpowiadał na pytania, ale wydaje mi się, że tylko wtedy, gdy wiedział, że naprawdę zrozumiemy odpowiedź."

więcej...
hipnoza.jpg
3112.15

"Symbolizacja w hipnoterapii" Bernhard Trenkle

"Przypadek, jaki chcę omówić pochodzi niemal sprzed trzydziestu lat, kiedy pracowałem w klinice uniwersyteckiej  w  Heidelbergu. Pacjent miał bardzo nietypowe symptomy – drżenie podniebienia miękkiego. W ciągu trzydziestu lat w naszej klinice mieliśmy tylko dwa przypadki tego typu."

więcej...
droga.jpg
3112.15

"Najszybsza terapia na świecie" Betty Alice Erickson

"Kiedy mój syn miał pięć lat, zabrałam go na pierwszą wizytę do dentysty. Nigdy nie mówcie dzieciom „dentysta Cię nie skrzywdzi”. Nie mówimy przecież dziecku „Sprzedawca butów Cię nie skrzywdzi.”, nie mówmy także, że dentysta tego nie zrobi."

więcej...
prezenty_czytelnia.jpg
1712.15

"Sesja terapeutyczna jak świąteczny poranek" Edyta Ruzgyte

Każdą sesję traktuję jak świąteczny poranek. Wiem z całą pewnością, że klient da mi prezent. Nie wiem, co to będzie i jak będzie wyglądał, ale wiem na pewno, że dostanę prezent. W momencie, gdy czuję się znudzona, gdy łapię się na robieniu listy zakupów, zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie uważności. To się czasem zdarza. Chciałabym móc powiedzieć, że w stu procentach sesji jestem skoncentrowana i uważna, ale to byłoby kłamstwo.

więcej...
piramidy.jpg
0811.15

"Pokusa wolności. Kolumb, Kopernik, Chopin i hipnoza" Krzysztof Klajs

„Ludzie zbudowali piramidy dawno temu, więc człowiek może wszystko.”
M.H.Erickson

więcej...
zanurz_sie_w_trans.jpg
0810.15

"Zanurz się w trans" Eric Greenleaf

Przeczytałem bardzo ciekawy artykuł w New York Magazine na temat mistrzyni świata w swobodnym nurkowaniu na głębokość. Artykuł zawierał także wywiad z nią. Dziennikarz  spytał: „Jak to robisz, że zanurzasz się sama 100 metrów poniżej powierzchni oceanu i wracasz cała i zdrowa? Nie boisz się?” 

więcej...