« Wróć...

C.11. Ach, powtórz wszystko jeszcze raz… psychoterapia pacjentów z natręctwami

Termin: 1-2.03.2024
Prowadzący: Krzysztof Klajs
Miejsce: Katowice
Koszt: 520 zł

Program szkolenia

Obsesyjne myśli, przymusowe czynności – to objawy, na które skarży się od 2 do 3% dorosłych osób. Pacjenci ci są zazwyczaj postrzegani przez terapeutów jako trudni, ich terapia długotrwała, a objawy uporczywe i nawracające. Wymagająca od terapeuty znacznego (także emocjonalnie) wysiłku praca, często kończy się obustronną frustracją. Szkolenie ma pomóc w lepszym rozumieniu mechanizmów choroby, dostarczyć użytecznych strategii terapeutycznych (w oparciu o integrację podejścia ericksonowskiego, poznawczego i behawioralnego), zwiększyć poczucie kompetencji i satysfakcję w pracy z tymi pacjentami.

 

 1. Kryteria diagnostyczne, funkcje objawów: jak mogą powstawać i trwać.
 2. Terapeutyczne strategie pracy z objawami; łączenie hipnozy i strategii behawioralnych; zadania domowe; terapeutyczne rytuały; paradoks.
 3. Zasoby osób z natręctwami.
 4. Praca z systemem. Natręctwa w terapii rodzin i par.
 5. Relacja terapeutyczna – krok dalej niż horyzont objawów.
 6. Prezentacje przypadków, dyskusja.

Prowadzący szkolenie

KRZYSZTOF KLAJS

 • Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta i superwizor S. N. Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (cert. nr 88) oraz psychoterapeuta i superwizor Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (cert. nr 4), certyfikowany psychoterapeuta EAP (European Association for Psychotherapy).
 • Jest członkiem Zarządu The International Society of Hypnosis (ISH), członkiem M.Erickson Gesellschaft fur Klinische Hypnose e.V. w Monachium oraz Advisory Board Jane A. Parsons-Fein Training Institute w Nowym Jorku.
 • Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Chinach, Francji, Iranie, Kanadzie, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Nepalu, Hiszpanii, na Litwie i w Szwecji.
 • Współorganizator i uczestnik wszystkich edycji Międzynarodowego Seminarium Szkoleniowego w Wigrach, od 1992 r.
 • Były Przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
 • Dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego.

 

 


Szkolenia przeznaczone są dla osób z akademickim wykształceniem posiadającym trwałe zastosowanie w ochronie zdrowia (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, pedagodzy, rehabilitanci). Studenci ostatnich lat tych kierunków, zainteresowani  uczestnictwem  w  szkoleniach,  przed  przesłaniem  formularza zgłoszeniowego, proszeni  są o kontakt  z sekretariatem w Łodzi.