« Wróć...

Jakub Okoczuk - Nie ta temperówka

Rozłożyłem kredki, temperówkę, przygotowałem zapas kartek. Kiedy weszła do gabinetu, nim jeszcze usiadła w fotelu, zauważyła je i radośnie skomentowała. - To dla mnie?! Tak rozpoczęła się sesja. Przekazałem instrukcję i pani rozpoczęła pracę. Chwyciła kredkę i zanim zaczęła nią się posługiwać, zaczęła ją temperować. - To nie ta temperówka. Do takich kredek powinna być inna - powiedziała.

 

Zaciekawiłem się tym, co usłyszałem. W przeszłości korzystając z tych samych kredek w pracy, w gabinecie nie zdarzyło mi się, aby ktokolwiek zwracał się w podobny sposób. Tak to przynajmniej pamiętam. Sam temperowałem te kredki i nie zauważyłem, że „to nie ta temperówka”. Byłem z niej zadowolony. Dla mnie była odpowiednia.

 

Kiedy temperowanie nie tą temperówką się zakończyło, pani skorzystała z kredki – pomimo tego, iż temperówka nie była taka jaką być powinna do tych kredek. Po chwili wzięła inną kredkę i zaczęła ją temperować. Uśmiechała się przy tym, i po raz kolejny stwierdziła, że wszystko jest dobrze, tylko ta temperówka jest nie taka, a do takich kredek powinna być inna. Sytuacje z kredkami i nie tą temperówką powtarzały się jeszcze kilkukrotnie na poszczególnych etapach pracy. Wcale to, że to nie taka temperówka do tych kredek nie przeszkadzało w ich używaniu. Nawet wręcz przeciwnie.

 

Wtedy jeszcze nie wiedziałem. Nie wiedziałem, co pani podczas naszego spotkania chce mi powiedzieć. Podczas pracy na sesji czułem „coś”. Wówczas nie byłem w stanie tego nazwać. Mówiła do mnie na nie do końca świadomym poziomie. Jasne stało się to, o czym pani komunikowała mi w trakcie sesji po zakończeniu pracy z rysunkiem. Usłyszałem, że to jest ostatnie nasze spotkanie, a ona sama potrzebuje się zastanowić, czy potrzebuje teraz psychoterapii, czy być może potrzebuje doświadczyć jej z innym/ą psychoterapeutą/ką.

Uśmiechnąłem się do siebie i przypomniałem słowa, które padły wcześniej na sesji „To nie ta temperówka. Do takich kredek powinna być inna.” Teraz nabrały one zupełnie innego znaczenia. 

 

 

 

JAKUB OKOCZUK - psycholog, psychoterapeuta. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W 2018 roku ukończył Podyplomowy Kurs Psychoterapii organizowany przez Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi. Obecnie jest w procesie uzyskiwania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Systematycznie uczestniczy w szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Pracę poddaje superwizji. Prowadzi psychoterapię indywidualną, rodzinną i grupową.
https://jakubokoczuk.wixsite.com/gabinetpsychoterapii