« Wróć...

Iwona Woźniakowska - 3-minutowe wakacje, które pozwolą zredukować stres

 

Stres się przydaje. Jest sygnałem, że coś jest nie tak. Pomaga radzić sobie w niebezpiecznych i trudnych sytuacjach. Może jednak stać się kłopotem, gdy jest go za dużo. Kilka wskazówek, jak sobie z nim radzić. Każdy je zna, ale warto spojrzeć na nie jeszcze raz, może z innej perspektywy:

 

  1. Zmieniaj tylko jeden element w stresującej sytuacji. Jeden element jest zmienić lekko, a on dalej pociągnie następne. Przypomnij sobie np. o oddechu i świadomie wstrzymaj powietrze. Tylko do tego momentu, gdy poczujesz, że chcesz już odetchnąć. Tak system nerwowy przypomni, że jest coś ważniejszego niż tylko ta stresująca właśnie chwila. Na zajęciach o oddechu będzie dużo... :-)

 

  1. Nazywaj w głowie to, czego chcesz, a nie to czego ma nie być. Mózg będzie miał częściej jasną i prostszą sytuację.

 

  1. Znajdź czas na nic. Wspomnij słowa Kubusia Puchatka: "Nie bagatelizuj wartości Niczego. Robić Nic to ważna sprawa, bo można chodzić sobie i przysłuchiwać się wszystkiemu, co można usłyszeć i o nic się nie martwić". Pod wpływem niczego - ładujesz umysłowe baterie i budzisz kreatywność. Pamiętaj, aby spać.

 

  1. Używaj częściej słów: „chcę i wybieram”, zamiast „muszę i należy”. To poszerzy mentalną przestrzeń.

 

  1. Pozostaw pewne rzeczy takimi, jakie są - zmniejszysz tym samym presję psychiczną. Nie naprawisz całego świata. Skupiaj częściej uwagę tylko na tym, na co masz faktyczny wpływ.

 

  1. Zmniejsz natłok myśli biorąc kartkę papieru i dosłowne rysuj lub pisz o tym, co chodzi Ci po głowie. To pomoże umysłowi skategoryzować i ponazywać, to czego jest za dużo.

 

  1. Odpoczywaj. Pewnego starego mnicha poproszono kiedyś, aby powiedział, co znaczy dobrze odpoczywać. Odpowiedział: - wypocząć, to świadomie zrobić coś innego, aby przerwać to co się właśnie robiło. Zmieniać. Jeśli siedzisz i myślisz, to wstań i idź. Zmiana doda Ci powietrza.

 

  1. Myśl pytaniami: Czy wszystko jest aż tak ważne? Czy może nie jest tego za dużo, w zbyt krótkim czasie? Czy coś można usunąć lub przekazać komuś innemu?

 

  1. Zapraszaj lżejsze scenariusze. Dużo stresu pochodzi od myślenia, że wydarzy się ten najgorszy. W praktyce zwykle nie jest tak źle i możliwe są również inne rozwiązania.

 

  1. Dbaj o sprawność umysłową. Tak jak ćwiczenia są dobre dla twoich mięśni, tak wyzwania psychiczne są dobre dla twojego mózgu. Zapraszamy na zajęcia „Podróż z oddechem”, gdzie Erickson spotyka się z Feldenkraisem, a uważność skierowana na delikatny ruch zapewnia zdrową równowagę między ciałem a umysłem.

 

 

 

PODRÓŻ Z ODDECHEM
prozdrowotne spotkania ruchowe on-line inspirowane pracą transową M.H.Ericksona i mikroruchami M.Feldenkraisa
Iwona Woźniakowska