« Wróć...

CHWILE WYTCHNIENIA

Od początku epidemii COVID-19 działamy pro publico bono. Robimy to w ramach projektu Fundacji Polskiego Instytutu Ericksonowskiego “Wsparcie w kryzysie”.

Nauczyciele psychoterapii PIE regularnie nagrywają profilaktyczne sesje terapeutyczne pod wspólną nazwąChwile wytchnienia”. Sesje odnotowały 100 tys. odsłon na kanale PIE “Psychoterapia i hipnoza” na  You Tube.

Nagrania możesz również odsłuchać jako podcast na Spotify lub na Apple Podcasts. Zapraszamy!

CHWILE WYTCHNIENIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

CHWILE WYTCHNIENIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

МОМЕНТИ ПЕРЕПОЧИНКУ:
Aleksandra Nowak
Ти можеш знайти МИР в собі

Натхненням до запису стали кроки EmotionAid (заземлення, заспокоєння та регулювання, відпруга, ресурси) із книги Пітера Левіна «Соматичний (тілесний) досвід». Такий вид роботи приносить значне полегшення пацієнтам, які відчувають стрес, страх і занепокоєння у зв’язку з ситуацією в світі. Можливо, цей запис стане тобі в нагоді…

МОМЕНТИ ПЕРЕПОЧИНКУ:
Urszula Sołtys-Para
Відпочинок у важкий час

Відпочинок на важкий час створений заради здоров’я та гарного психічного стану. Запис зробила Urszula Sołtys-Para - психолог і психотерапевт. Переклад і запис українською мовою: Veronika Bezdietna

 

 

МОМЕНТИ ПЕРЕПОЧИНКУ:
Katarzyna Szymańska
Мудрість тіла

Запис універсальний, призначений для дорослих, дітей та підлітків; для хворих і здорових. Використовувати можуть всі, хто бажає видобути і відродити власні ресурси, заховані в сховищі пам'яті організму. У тілі кожного з нас є особисті життєві пережиття , пов’язані з відчуттям благополуччя, сили, стійкості та спокою. Сягніть по них. 

 

CHWILE WYTCHNIENIA W JĘZYKU POLSKIM

KATARZYNA SZYMAŃSKA

Mądrość ciała

Nagranie ma charakter uniwersalny, jest przeznaczone dla osób dorosłych, dzieci młodzieży; dla osób chorych i zdrowych. Mogą z niego korzystać wszyscy, którzy pragną wydobyć i ożywić własne zasoby, ukryte w magazynie pamięci ciała. W ciele każdego z nas zgromadzone są osobiste doświadczenia życia, związane z odczuwaniem dobrostanu, siły, odporności i spokoju. Sięgnij po nie.

INGA NOWAK-DUSZA

Miejsce, które masz

Nagranie "Miejsce, które masz" może być pomocne dla osób, które potrzebują odczuć więcej energii, radości i adaptacji do okoliczności, w których się znalazły. Pozwala też na aktywowanie w sobie poczucia sprawczości.

BOŻENNA WARDĘSZKIEWICZ, ELŻBIETA ZAWADZKA

Miseczka światła

Bajka Miseczka światła - autorstwa Bożenny Wardęszkiewicz i Elżbiety Zawadzkiej jest częścią nowej edycji programu o uczuciach dla dzieci. ,,W blasku wschodzącego słońca" uczucia i jak z nich korzystać  Łódź 2000 wyd. WDN. Program realizowany w Łódzkich szkołach i placówkach od 2000 r. Opowieść inspirowana warsztatami pt. ,,Psychoterapia dzieci i młodzieży" Joys Mills.

ANNA ADAMIAK-TAZBIR, ANNA STEFANIAK

Spotkanie na Nowy Rok

Zapraszamy Państwa do odsłuchania kolejnego nagrania z cyklu "Chwile wytchnienia", które przygotowały Anna Stefaniak i Anna Adamiak - Tazbir. Nagranie "Spotkanie na Nowy Rok" zaprasza Słuchacza do przygotowania się do niezwykłych odwiedzin, które mogą być pomocne właśnie w tym czasie -  przełomu roku. 

MARCIN MATYCH

Tu i Teraz

W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie z atakami paniki, gdy nieoczekiwanie przeszkodzą nam w codziennym życiu. Jak je rozumieć i gdzie się udać? Autorem nagrania "Tu i teraz" jest Marcin Matych, lekarz medycyny, psychoterapeuta ericksonowski specjalizujący się w terapii zab. lękowych popularnie nazywanych „nerwicą”.

ALEKSANDRA NOWAK

Możesz odnaleźć w sobie sPOKÓJ

Nagranie „Możesz odnaleźć w sobie sPOKÓJ”  stworzyła Aleksandra Nowak - psycholog, psychoterapeutka, nauczycielka psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Ten rodzaj pracy przynosi wiele ulgi Pacjentom, którzy doświadczają stresu, lęku, niepokoju w związku z zaistniałą na świecie sytuacją. Może posłuży się także Tobie...

URSZULA SOŁTYS-PARA

Relaksacja na trudny czas

Relaksacja na trudny czas powstała w trosce o zdrowie  dobrą kondycję psychiczną. Nagranie stworzyła Urszula Sołtys-Para - psycholog i psychoterapeutka, prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych, terapię par oraz terapię rodzinną (w przypadku trudności u dzieci i młodzieży). 

JOANNA SZCZEPAŃSKA-GIERACHA

Bezpieczne miejsce

Nagranie "Bezpieczne miejsce" jest przeznaczone dla wszystkich osób, które podjęły decyzję, aby w czasie epidemii maksymalnie ograniczyć osobiste kontakty z innymi ludźmi. Pomaga zachować balans między bezruchem i ruchem oraz izolacją a wolnością wyboru; kontaktuje z własnym ciałem, relaksuje i dodaje otuchy.

ALEKSANDRA NOWAK

Opadające liście

Już jesień, dni stają się coraz krótsze a poranki i wieczory coraz chłodniejsze. Zmienia się światło słońca, zmieniają się barwy... liście na drzewach stają się jaskrawo żółte, złote i pomarańczowe, płomienno czerwone, purpurowe, brązowe. Świat spowija wilgoć i mgła. Drzewami targa wiatr. Opadają liście... Nagranie na podstawie  "Jesień liścia Jasia: opowieść o życiu dla małych i dużych" Leo Buscaglia.

JOANNA MICHALAK

Jak przetrwać święta?

W Świątecznym wirze zapraszamy na Chwilę Wytchnienia "Jak przetrwać święta?". Usiądź, wstań lub połóż się i znajdź czas na zadanie sobie kilku pytań... Czy to mi odpowiada? Czy moje ciało czuje się z tym dobrze, że tyle robię? Czy to mi służy? czy służy moim relacjom z innymi? Czy bliscy mi ludzie naprawdę tego potrzebują?

BOŻENNA WARDĘSZKIEWICZ, ELŻBIETA ZAWADZKA

O orle

Bajka terapeutyczna  przydatna w pracy z traumą i rodzinami adopcyjnymi. Opowiada o fazach rozwoju, separacji,  budowaniu tożsamości i odkrywaniu swojego potencjału.

MAŁGORZATA SKUBACZ

Przyglądając się sobie

Nagranie przeznaczone jest dla Przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że to nagranie będzie pomocne dla słuchających w radzeniu sobie tak dobrze jak to tylko możliwe w tej niezwykłej - zwykłej sytuacji.

MONIKA BESKA-CHAJDAS

Bajka o polnym wietrze

Jak często oceniasz siebie? Czy To Ci służy? Pomaga? Czy Twoje oceny są sprawiedliwe? a może automatyczne i już dawno nieaktualne?Pewnie zdarzyło Ci się, że marzyłeś o tym, by być kimś innym, być gdzie indziej. Zapraszam do wysłuchania opowiadania o sile akceptacji siebie, swoich wszystkich części - tych co lubimy, tych co lubimy mniej i tych, które wciąż czekają na naszą sympatię. 

AGNIESZKA JANCZEWSKA

Dwie części oddechu

Nagranie pt. „dwie części oddechu” zostało przygotowane w celu uzyskania stanu spokoju i równowagi wewnętrznej w trakcie pojawiających się zmian życiowych. Może być pomocne w znalezieniu inspiracji do radzenia sobie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.Przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży.

MARTA NOWAK-KULPA

Niedoświadczanie

Dziś eksperyment. Nadal aktualny... 
Sprawdź co się dzieje, kiedy nie chcesz czego doświadczać, bądź świat wokół namawia, żeby czegoś nie robić, o czymś nie myśleć, czegoś nie czuć… Sprawdź czy to prawda, że nieświadomość jest jak dziecko i nie słyszy słowa „nie”.

IWONA WOŹNIAKOWSKA

Spotkanie z oddechem

Zapraszamy na chwilę wytchnienia i dobrego kontaktu ze swoim oddechem... Nagranie "Spotkanie z oddechem" w oparciu o o sposoby myślenia Miltona Ericksona i Moshé Feldenkraisa stworzyła Iwona Woźniakowska.

ANETA KANIEWSKA

Spotkanie

Zatrzymaj się na chwilę, na kilka minut. Bądź ze sobą szczery. Ile czasu poświęcasz na pracę, obowiązki domowe, robienie różnych rzeczy dla innych? To bardzo ważne składowe życia, ale... Kiedy ostatnio zrobiłeś coś dla siebie? Sprawiłeś sobie jakąś przyjemność lub najzwyczajniej pozwoliłeś sobie złapać oddech i odpocząć?  Przypomnij sobie jakie to przyjemne. Przyjrzyj się tym proporcjom i odpowiedz sobie na pytanie: "Czy jestem dla siebie dobrym przyjacielem?"

MONIKA BESKA-CHAJDAS

Podróż po Nowe Życie

W obecnym nieraz trudnym, bo nowym czasie wiele rzeczy zmieniło swój bieg i tempo. Ale cykl życia trwa. Pozostał niezmienny. Dzisiejsza opowieść jest dla tych kobiet, a może też i dla par, które oczekują na pojawienie się Nowego Życia, w tych nowych czasach. 

AGNIESZKA JANCZEWSKA

Opowieść o ciepłym i puchatym

Opowieść „o ciepłym i puchatym” została przygotowana w celu wyciszenia umysłu i ciała, koncentracji na chwili obecnej, uzyskania efektu rozluźnienia psychofizycznego oraz nadziei na dobre zakończenia sytuacji i zdarzeń. Nagranie powstało na motywach „Bajki o ciepłych futrzakach” Claude Steiner (1969), tłumaczenie anonimowe. Przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży.

MONIKA BESKA-CHAJDAS

Opowieść o wsłuchiwaiu się

Kiedy żyjemy w pędzie, jesteśmy w ruchu, nieraz umyka to, co najprostsze i może najbardziej podstawowe. Obecny czas stwarza możliwość spowolnienia, zatrzymania się, złapania oddechu. Teraz można zobaczyć inaczej, może wyraźniej, a może w ogóle coś, czego dawno nie dostrzegaliśmy. Być może jest to dobry czas, aby zadać sobie pytanie: „a co Ja?”, „gdzie Ja jestem?”, „co jest we mnie?”

BOŻENNA WARDĘSZKIEWICZ, ELŻBIETA ZAWADZKA

Zębolandia

Bajka Zębolandia - autorstwa Bożenny Wardęszkiewicz i Elżbiety Zawadzkiej jest częścią nowej edycji programu o uczuciach dla dzieci. ,,W blasku wschodzącego słońca" uczucia i jak z nich korzystać  Łódź 2000 wyd. WDN. Program realizowany w Łódzkich szkołach i placówkach od 2000r.

MARTA NOWAK-KULPA

Naturalna ciekawość

Nagranie "Naturalna ciekawość" jest zaproszeniem do świata ciekawości, do zaciekawienia światem. To zachęta do zatrzymania, akceptacji i otwierania się na zmiany. Ten stan służy zdrowiu, regeneracji, wzmacnianiu... Ciekawe, jak przyda się Tobie…

AGNIESZKA JANCZEWSKA

Sztuka cierpliwości

Nagranie „sztuka cierpliwości” zostało przygotowane w celu zaznania ukojenia, spokoju, w momencie i czasie, który wymaga cierpliwości i nadziei na dobre rozwiązania. Przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży.

JOLANTA BEREZOWSKA, KATARZYNA SZYMAŃSKA, IWONA WOŹNIAKOWSKA

Ludwik - Świętojański Robaczek uczy się świecić

Bajka dla dzieci i dorosłych.
Nagranie na podstawie bajki "”Ludwig Learns to Light” wg V. Waters.  

ANETA KANIEWSKA, ANNA DOBRZAŃSKA

Ruchome piaski

Opowieści terapeutyczne mają wielką moc...
 W prosty, piękny sposób przekazują wartości, pomagają, koją... Zapraszamy...

VIOLETTA AMBROZIAK-KRZYSZTOFOWICZ

Bajka o emocjach

Bajki pomagają od zawsze poznawać i zaakceptować Świat (i ten zewnętrzny i wewnętrzny) zarówno Dzieciom jak i Dorosłym. Ciekawe, czy ta bajka komuś się przyda...
Po to powstała..

VIOLETTA AMBROZIAK-KRZYSZTOFOWICZ

Bajka dla Serca

Bajka dla Serca... na ten Czas. Ciąg dalszy albo zupełnie nowa opowieść. Zatrzymaj się. Posłuchaj. Może bajki, może serca…
Bajka dla dużych i małych. Od serca i ku pokrzepieniu serc...

VIOLETTA AMBROZIAK-KRZYSZTOFOWICZ

Dawno, dawno temu...może tydzień albo dwa...

Bajka terapeutyczna na ten Czas.

JOlANTA BEREZOWSKA

Bajka o zającu i strachu

Nagranie pt. "Bajka o zającu i o strachu" powstało w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Jego autorką jest psychoterapeutka i nauczycielka psychoterapii Jolanta Berezowska. Mamy nadzieję, że słuchanie go będzie pomocne w trosce o zdrowie i dobrą kondycje psychiczną.

JOlANTA BEREZOWSKA

Poszukaj tego, czego potrzebujesz

Nagranie pt. "Poszukaj tego czego teraz potrzebujesz" powstało w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Jego autorką jest psychoterapeutka i nauczycielka psychoterapii Jolanta Berezowska. Mamy nadzieję, że słuchanie go będzie pomocne w trosce o zdrowie i dobrą kondycje psychiczną.

ANNA JANIK

Niezniszczalny partner

Nagranie dedykowane jest Przedsiębiorcom.

LUCYNA LIPMAN

Pomiędzy - opowieść dla dwojga

Nagranie powstało z myślą o parach, które w obliczu pandemii mają więcej niż zazwyczaj czasu, by mogły spożytkować go dla umocnienie swojej relacji. Słuchanie ma na celu uruchamianie współdziałania i wzajemnej pomocy w obniżaniu poziomu lęku i frustracji, a podwyższaniu immunologicznej odporności organizmów obojga partnerów.

ALEKSANDRA NOWAK

Siła Spokoju

Nagranie dedykuję wszystkim osobom, które potrzebują odnaleźć w sobie spokojną przestrzeń oraz zregenerować swoje wewnętrzne siły, jakże potrzebne do mierzenia się z codzienną rzeczywistością. Zapraszam do odnalezienia w sobie SIŁY SPOKOJU.